انواع رنگ دو جزئی اپوکسی و پلی یورتان - برای خرید و مشاوره با 02691301612 ، 09125691578 ، 09100568307 تماس بگیرید. مجری اجرای رنگ ترافیکی

انواع رنگ ترافیکی دوجزئی اپوکسی، پلی یورتان، ویژگی ها

رنگ ترافیکی دوجزئی اپوکسی چیست؟ وقتی از رنگ دوجزئی صحبت می کنیم منظور ما چیست و کاربرد آن ها کدامند؟ چرا رنگ اپوکسی اهمیت دارد؟ کاربرد های رنگ پلی یورتان چیست؟ مهم ترین انواع رنگ های 2 جزئی را می توان رنگ اپوکسی و رنگ پلی یورتان دانست. اما ویژگی این رنگ ها چیست و چرا برای محافظت سازه های فلزی از آن ها استفاده می کنند. در این مقاله از سری مقاله های دیبا نقش ژیوان قصد داریم به بررسی این دسته از رنگ های صنعتی بپردازیم. با توجه به میزان اهمیت و کاربرد های فراوان رنگ های دو جزئی باید انواع آن ها را بشناسیم.

در ابتدا برای شناخت رنگ های 2 جزئی باید بدانید این رنگ ها از 2 ماده ی متفاوت تشکیل شده اند. در واقع جزء A  رنگ اصلی و ماده ی پایه است و جزء B  را هاردنر می نامند. اما هاردنر چیست؟ این ماده برای ایجاد روند شیمیایی خاصی استفاده می شود. هاردنر یا سخت کننده سبب می شود رنگ اصلی یا جز اول قابل استفاده شود و یا به عبارتی پخته شود. اما از مهم ترین رنگ های دو جزئی که بسیار کاربرد دارند، می توان به رنگ های اپوکسی و پلی اورتان اشاره نمود. در این مقاله سعی داریم با ویژگی های این 2 نوع از رنگ های صنعتی آشنا شویم. تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

انواع رنگ دو جزئی اپوکسی و پلی یورتان
انواع رنگ دو جزئی اپوکسی و پلی یورتان

 

رنگ اپوکسی چیست؟ اپوکسی دو جزئی چه ویژگی هایی دارد؟

رنگ اپوکسی از گونه ی رنگ های گرماسخت است که به آن ها ترموست نیز گفته می شود. این رنگ ها با تنوعی بی شمار از کاربرد های صنعتی، طیفی گسترده از تولیدات صنایع رنگ را به خود اختصاص داده اند. رنگ اپوکسی خصوصیات ویژه ای دارد که این رنگ را مبدل به یکی از مهم ترین تولیدات شیمیایی نموده است. رنگ اپوکسی از نوعی واکنش شیمایی بین رزین اپوکساید و هاردنر پلی آمید به دست می آید. این نوع رنگ از واکنش شیمیایی بین رزین اپوکساید و هارند پلی آمین نیز حاصل می شود.

رنگ اپوکسی در صنعت استفاده ی بسیاری دارد و این به دلیل مقاومتی است که از واکنش های شیمیایی ایجاد می شود. این رنگ یک فیلم مقاوم در برابر رطوبت و مواد شیمیایی را حاصل می شود. این مقاومت بی نظیر رنگ اپوکسی 2 جزئی است که سبب شده این رنگ محصولی پر فروش و محبوب در صنایع گوناگون باشد. به عبارتی دیگر می توان گفت اپوکسی 2 جزئی محصولی برای محافظتی قدرتمند در برابر عوامل گوناگون است. در ادامه با ویژگی های انواع رنگ دو جزئی اپوکسی و پلی یورتان آشنا خواهیم شد.

انواع رنگ دو جزئی اپوکسی و پلی یورتان
انواع رنگ دو جزئی اپوکسی و پلی یورتان

 

کاربرد رنگ اپوکسی 2 جزئی چیست؟

رنگ اپوکسی 2 جزئی بر پایه ی رزین اپوکسی و محصولی برای محافظت و کاور نمودن سطوح صنعتی است. این رنگ را می توان مانند یک آستر و یا لایه ای میانی دانست که از سطوح اصلی صنعتی مانند تجهیزات در کارخانه ها محافظت می کند. این محصول نیمه مات از 2 جزء و ترکیب آنها در هنگام استفاده به دست می آید. مهم ترین کاربرد های رنگ اپوکسی دو جزئی:

 • محافظت در تجهیزاتی که در درون آب هستند.
 • لایه ی محافظ برای درون مخازن آب
 • لایه ی اول و محافظ برای ابزار و تجهیزات فلزی در انواع محیط شیمیایی و صنعتی
 • محافظت از تجهیزات در برابر انواع عوامل خورنده
 • لایه ی میانی و لایه ی اول برای محافظت از سازه ها
 • مناسب برای بازسازی رنگ سازه ها و تجهیزات
 • مناسب برای استفاده در محیط آبی و محیط مرطوب
 • مناسب برای کاربرد در محیط هایی که مواد شیمیایی در آن وجود دارد
 • مناسب برای کاور کردن سوله ها
 • مناسب برای انواع ابزار و تجهیزات دریایی
انواع رنگ دو جزئی اپوکسی و پلی یورتان
انواع رنگ دو جزئی اپوکسی و پلی یورتان

ویژگی های رنگ اپوکسی 2 جزئی

 1. ایجاد فیلم رنگ دارای چسبندگی بالا
 2. مقاومت در برابر ضربه و لیز خوردگی
 3. واکنش پذیری رنگ اپوکسی 2 جزئی بسیار بالا است
 4. مقاومت در برابر انواع عوامل مخرب و آسیب رسان
 5. مقاومت در برابر حرارت و آتش
 6. دوام عالی و ماندگاری مناسب
 7. مناسب برای بازسازی و تعمیرات
 8. محصولی مقرون به صرفه
 9. محصولی مقاوم در برابر آب

 

رنگ پلی یورتان چیست؟

پلی یورتان محصولی بر پایه رزین پلی اورتان است که به عنوان پوشش دهنده و لایه ای قدرتمند استفاده می شود. به عبارتی ساده تر می توان گفت رنگ پلی اورتان به صورت انحصاری به عنوان روکش استفاده می شود. این محصول شیمیایی مقاومتی فوق العاده عالی در برابر اشعه های ماورای بنفش و uv  دارد. این خصوصیت سبب شده برای محافظت از تجهیزاتی که در زیر نور آفتاب قرار دارند بهترین انتخاب باشد. استفاده از رنگ پلی یورتان به عنوان محافظ مزایای بسیاری دارد. برای نمونه این رنگ در سرعتی باور نکردنی و در شرایط محیطی مختلف خشک می شود. سرعت خشک شدن رنگ پلی یورتان بسیار بالا است و این رنگ فیلم مقاومی در برابر اشعه های مضر را ایجاد می کند. رنگ پلی یورتان نیز مانند رنگ اپوکسی محصولی 2 جزئی است. جزء اول رنگ اصلی و جزء دوم پروراننده ی رنگ است.

انواع رنگ دو جزئی اپوکسی و پلی یورتان
انواع رنگ دو جزئی اپوکسی و پلی یورتان

کاربرد های پلی اورتان چیست؟

 • پوشش دهنده سازه های فلزی در معرض نور
 • پوشش تاسیسات صنعتی و کارخانه ها
 • مناسب برای پوشش مبلمان فلزی در فضای بیرونی
 • محافظت از انواع نرده های فلزی
 • محافظت از قطعات فلزی و خودرو ها
 • پوشش دهنده ی سکوهای نفتی که خارج از آب هستند
 • استفاده برای پوشش ماشین آلات کشاورزی و ابزار آلات صنعتی
 • قابل استفاده در نیروگاه ها، پالایشگاه ها و مراکز هسته ای و اتمی
انواع رنگ دو جزئی اپوکسی و پلی یورتان
انواع رنگ دو جزئی اپوکسی و پلی یورتان

 

ویژگی های رنگ پلی اورتان

 1. مقاومت در برابر باران اسیدی
 2. مقاومت در برابر نور خورشید و اشعه های آن
 3. چسبندگی فوق العاده بالا
 4. خشک شوندگی بسیار سریع
 5. چسبندگی عالی بر روی سطوح فلزی
انواع رنگ دو جزئی اپوکسی و پلی یورتان
انواع رنگ دو جزئی اپوکسی و پلی یورتان

 

دیبا نقش ژیوان، ارائه دهنده ی محصولاتی استاندارد و مناسب برای کاربرد های صنعتی و شیمیایی. برای دریافت مشاوره ی رایگان جهت تهیه ی محصولات با ما در تماس باشید.

2 دیدگاه

 • با سلام مطالب خوبی بود
  یک سوال داشتم از خدمتتون علت اینکه در بعضی مواقع این رنگ دو جزیی ترک میخوره و به راحتی از روی سطح کنده میشه چی میتونه باشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.