رنگ آلکیدی

رنگ آلکیدی چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

صنایع رنگ با وسعت و گسترشی که امروز یافته است تبدیل به یکی از پردرآمد ترین ها در میان صنایع شیمیایی شده است. در این میان موادی وجود دارند که سبب بهبود خواص رنگ و سهولت در روند رنگ آمیزی می شوند. صنایع رنگ به مرور به سوی موادی که کمتر به محیط زیست آسیب می رسانند می روند. مواد و رنگ های دوستدار طبیعت و بدون آسیب روزانه با روند بهتری تولید می شوند. اما در این مقاله سعی داریم به معرفی هر چه بهتر رنگ های آلکیدی بپردازیم. این دسته از رنگ ها با عنوان رنگ های روغنی نیز شناخته می شوند. شاید علاوه بر مقاومت و خواص منحصری که این رنگ ها دارند دلیل دیگری هم سبب محبوبیت آن ها شده باشد.

این دلیل به عبارتی براقیت و زیبایی فوق العاده عالی و خاص در این دسته از رنگ ها است. اما پیش از همه چیز باید ببینیم آلکید چیست و چه خواصی را در صنایع رنگی ارائه می دهد. این دسته از رنگ ها زیبایی را در نتیجه نهایی دوچندان می کنند. یکی از بزرگ ترین دلایل تمایز این نوع رنگ راشاید بتوان ماندگاری عالی در براقیت آن دانست. این براقیت عنصری است که می تواند با آسیب محیط از بین برود. اما در رنگ آلکیدی براقیت نهایی با مقاومت بالایی ثابت می ماند.رنگ آلکیدی در انواعی مختلف با ویژگی هایی کاربردی و مختلف تولید می شود. اگر دوست دارید راجب رنگ آلکیدی همه چیز را بدانید تا انتهای این مقاله همراه ما در دیبا نقش ژیوا بمانید.

رنگ آلکیدی

 

آلکید«Alkyd» چیست؟

آلکید نوعی پلی استر است که در صنعت رنگ در ترکیب آن از روغن ها و چربی های طبیعی استفاده شده است. این مواد یعنی آلکید ها به شدت در صنایع تولید رنگ، اجرای رنگ و صنایع رزین که به تازگی بسیار مورد توجه قرار گرفته است کاربرد دارند. آلکید ها به شکل رزین تولید می شوند و در ساخت رنگ های هواخشک و البته رنگ های روغنی به شدت مورد استفاده قرار می گیرند. ساختار شیمیایی آلکید از اسید های چند ظرفیتی، روغن و پلی ال ها تشکیل می شود.

حالت روغنی و براقیت رنگ های آلکیدی زیبایی رنگ آمیزی سطح را به شدت افزایش می دهد. در طراحی دکوراسیون و بازسازی ها به شدت به این رنگ ها توجه می شود. چرا که ظاهر فوق العاده ای ایجاد می کنند. و علاوه بر این مقاومت و ثبات بسیار بالایی را نیز برای نتیجه نهایی رقم می زند. این رنگ امروز به میزان بسیار زیادی استفاده می شود. رنگ آلکیدی یک سد محکم در برابر عوامل مخرب بر روی انواع سازه ها است.


انواع آلکید ها

کلمه alcid حاصل ترکیب 2 کلمه alchol  و کلمه acid  است. انواع آلکید ها بر اساس ساختار شیمیایی:

 1. آلکید های هوا خشک
 2. آلکید های غیر هوا خشک

انواع آلکید ها بر اساس میزان مصرف روغن و اسید چرب در هنگام تولید:

 1. آلکید های کوتاه روغن
 2. آلکید های بلند روغن
 3. آلکید های متوسط روغن


ویژگی خاص رنگ های آلکیدی چیست ؟

خاصیت ویژه ای که آلکید ها دارند در روغن آن ها است. این دانه های روغنی در هنگام قرارگیری در معرض هوای آزاد، یک لایه بسیار سخت و غیر قابل نفوذ ایجاد می کند که لایه ای محافظ است. این لایه از ورود آب جلوگیری می کند بنابراین رنگ در برابر آب و شستشو مقاوم است و این امکان را ایجاد می کند.

رنگ آلکیدی

 

چرا رنگ آلکیدی؟

 • قابل استفاده در تمام سطوح از جمله چوب، گچ، سیمان، فلز و…
 • کاربرد های بسیار در صنعت ساختمان سازی
 • خشک شوندگی بسیار سریع، 3 ساعت برای خشک شدن سطحی و 24 ساعت برای خشک شدن کامل و عمقی
 • محافظت از سازه های فلزی در برابر زنگ زدگی
 • محافظت از انواع سازه ها در برابر رطوبت زیاد و یا هوای شرجی بالا
 • رنگ آمیزی لوازم خانگی مانند یخچال، ماشین لباسشویی
 • رنگ آمیزی ماشین آلات و سطح خارجی انواع مخازن
 • رنگ آمیزی اسباب بازی کودکان به دلیل براقیت و زیبایی


رنگ آلکیدی مقاوم در برابر ناملایمات

رنگ آلکیدی با فرمولاسیون خاص خود دارای چسبندگی و انعطاف پذیری بسیار مناسبی است. این رنگ در برابر فرسایش و آسیب های سطحی مقاومتی شگفت انگیز دارد. رنگ الکیدی در شرایط جوی نامساعد رنگی عالی است چرا که به هر بادی نمی لرزد و ثبات خود را از دست نمی دهد. این رنگ منحصر بفرد را می توان به دلایل مختلف و بر روی سطوح متفاوتی مانند چوب، آهن، گچ، فلزات، آجر، آردواز و سیمان نیز به کار برد. رنگ های آلکیدی با تینر رقیق می شوند و در مجاورت هوا خشک می شوند بنابراین هواخشک هستند.


رنگ آلکیدی مات و براق

رنگ روغنی براق: این رنگ به دلیل روغن ها و مواد چرب اصولا براق است و با این وجود پوشش دهی بسیار مناسبی را نسبت به دیگر انواع رنگ ها ارائه می دهد. رنگ آلکیدی براق مناسب برای استفاده در خارج از ساختمان و برای آهن آلاتی مانند پنجره و درب ساختمان است. این نوع رنگ آلکیدی به خوبی نور را منعکس می کند و روشنایی بیشتری را بازتاب می دهد. شاید تنها ایراد این نوع رنگ آلکیدی نشان دادن ناهمواری های دیوار باشد.

رنگ روغنی ساختمان مات: رنگ روغنی ساختمان مات کمتر نور خورشید را منعکس می کند. بنابراین ایرادات سطح بسیار کمتر مشخص می شوند. این رنگ به صورت 100 درصد قابلیت شستشو را ارائه نمی دهد.

 

رنگ آلکیدی

روش استفاده از رنگ های آلکیدی

 • رنگ در قوطی باید به دور از تابش مستقیم نور خورشید قرار گیرد
 • محیط خنک، خشک و دارای تهویه مناسب برای نگهداری است
 • طبق دستور عمل روی رنگ مقدار مناسبی از رنگ را با تینر مخلوط کنید
 • پس از مصرف به خوبی درب قوطی را ببندید.
 • در هنگام رنگ آمیزی از پوش رنگ، ماسک و دستکش استفاده نمائید
 • در صورت امکان از تهویه و درب و پنجره باز بهره ببرید
 • پس از استفاده به خوبی دست ها را بشوئید
 • در صورت تماس رنگ با چشم و یا دهان پس از شستشو به مرکز درمانی مراجعه کنید.

ما در دیبا نقش ژیوان سعی داریم با مدرن ترین فرمولاسیون و به روز ترین تجهیزات جهان بهترین رنگ های صنعتی را تولید کنیم. متخصصان ماهر ما در روند تولید و اجرای پروژه ها پس از تجربه های فراوان و با رعایت استاندارد های جهانی در خدمت شما عزیزان هستند. برای تهیه مرغوب ترین رنگ های آلکیدی با ما در دیبا نقش ژیوان تماس حاصل فرمائید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.