نحوه استفاده از رنگ ترافیکی

نحوه استفاده از رنگ ترافیکی

یکی از مهم ترین رنگ های صنعتی که برای ترسیم خطوط و خط کشی در خیابان ها مورد استفاده قرار می گیرد رنگ ترافیکی است. استفاده از رنگ ترافیکی به نسبت نوع آن متفاوت خواهد بود. باید توجه داشت که هر یک از رنگ های ترافیکی به منظور خاصی و برای هدف مشخصی تولید و اجرا می گردند. نحوه استفاده از رنگ ترافیکی با ابزار های گوناگون و به شیوه های مدرن سبب سهولت در ترسیم خط کشی ها شده است. هم چنین از رنگ های ترافیکی برای ترسیم علائم ترافیکی که  به علائم افقی شهرت دارند نیز استفاده می شود.

استفاده از رنگ ترافیکی به نسبت شرایط جغرافیایی و دمایی متفاوت خواهد بود. ما در دیبا نقش ژیوان متخصص در اجرای رنگ های ترافیکی به شیوه های نوین و مناسب هستیم. نحوه استفاده از رنگ ترافیکی با استفاده از انواع دستگاه ها و ماشین های خط کشی تعیین می شود. امروزه یکی از بهترین راه ها برای برقراری امنیت شهر و راه ها، استفاده از رنگ ترافیکی است. اما نحوه استفاده از رنگ ترافیکی چگونه است؟ در ادامه این مقاله با ما در دیبا نقش ژیوان همراه باشید.

 

نحوه استفاده از رنگ ترافیکیبرای خرید و مشاوره با 02691301612 ، 09125691578 ، 09100568307 تماس بگیرید.
شرکت دیبا نقش ژیوان

 

انواع رنگ های ترافیکی

در یک دسته بندی کلی رنگ های ترافیکی به 2 نوع تقسیم می شوند:

  1. رنگ ترافیکی گرم، رنگ ترموپلاستیک گرم
  2. رنگ ترافیکی سرد، رنگ کلروکائوچو، رنگ سرد آکریلیک ترموپلاستیک
  • نحوه استفاده از رنگ سرد ترافیکی: برای اجرای رنگ ترافیکی سرد و ترکیب نمودن اجزای رنگ، نیاز به دمای بالا نداریم. این نوع رنگ را می توان در دمای پائین و هوای سرد هم اجرا نمود.
  • نحوه استفاده از رنگ گرم ترافیکی: به جهت اجرای رنگ ترافیکی گرم و تشکیل فیلم رنگ، باید دمای اجزا را تا میزان مشخصی افزایش داد.

نحوه استفاده از رنگ ترافیکی

رنگ های ترافیکی و ویژگی های آن ها

رنگ ترافیکی در تنوعی از رنگ های مناسب برای اجرا شامل زرد، قرمز، سفید، مشکی، سبز و آبی استفاده می شوند. هر یک از این رنگ ها نیز به منظور خاصی کاربرد دارند. برای نمونه رنگ سفید و زرد اغلب برای خط کشی محوری هستند. استفاده از رنگ ترافیکی زرد هم چنین اغلب در خط کشی پارکینگ و مسیر ورزشی استفاده می شود. رنگ های ترافیکی سرعت خشک شوندگی بالایی دارند. اما زمان خشک شدن آن ها به نحوه استفاده از رنگ ترافیکی بستگی دارد. هم چنین روش های سنتی و روش های مدرن می توانند در میزان چسبندگی و انعطاف پذیری رنگ تاثیر گذار باشند. باید بدانید که اغلب روش های قدیمی برای رنگ آمیزی های بسیار کوتاه و به صورت دستی انجام می شوند.

نحوه استفاده از رنگ ترافیکی

 

نحوه اجرای رنگ ترافیکی و ابزار های ویژه

مهم ترین مرحله در خط کشی و ترسیم علائم افقی بر سطح خایابان ها و بزرگراه ها، نحوه اجرا است. تجهیزات و ابزار ها به همراه شیوه ای که استفاده می شود می توانند نتیجه نهایی را به کلی متحول سازند. امروزه آنچه سبب افزایش کیفیت متریال رنگی بر روی سطح آسفالت شده است استفاده از ماشین آلات مدرن و پیشرفته است که بر اساس تکنولوژی روز طراحی شده اند. در ادامه به نحوه اجرای رنگ ترافیکی به کمک ابزار گوناگون خواهیم پرداخت.

نحوه استفاده از رنگ ترافیکی 

 

استفاده از رنگ ترافیکی به شیوه اکستروژن

در این روش از اجرای رنگ های ترافیکی، در ابتدا اجزا را با هم مخلوط می کنیم. سپس آن ها را در گرم کن های رنگ ترافیکی به دمای مذاب می رسانیم. پیش از استفاده از رنگ بر روی جاده زیرآیند پرایمر خورده ای ایجاد شده است. با کمک ماشین های مخصوص رنگ آمیزی رنگ گرم شده را پس از قرار گیری در مخزن اصلی اجرا می کنیم. ماشین های پیشرفته در این روش سبب افزایش کیفیت و ماندگاری رنگ خواهند شد. هم چنین در ضخامت های رنگی متفاوت می توان از این روش برای استفاده از رنگ ترافیکی استفاده نمود.

 

نحوه استفاده از رنگ ترافیکی به شیوه اسکرید

استفاده از روش اسکرید مانند اکستروژن نیاز به گرم کردن رنگ دارد. سپس رنگ به شیوه ای کاملا یکنواخت بر روی زیرآیند اعمال می شود. در این روش از دستگاه های ویژه استفاده می شود. که سبب کوتاه شدن زمان خشک شوندگی رنگ و افزایش فوق العاده در قدرت چسبندگی می شوند. در این شیوه می توان ضخامت های بسیار بالا را اجرا نمود.

نحوه استفاده از رنگ ترافیکی به شیوه اسپری

استفاده از روش اسپری گرچه با ضخامت خیلی بالا همراه نیست، اما می توان آن را پراستفاده ترین شیوه دانست. در این روش ماشین آلات مخصوص اسپری رنگ، به شیوه ای نوین رنگ را بر روی سطح اسپری می کنند.

نحوه اجرای رنگ ترافیکی به شیوه دستی

روش های کلاسیک امروزه بسیار کمتر مورد استفاده هستند و در این روش با استفاده از کاردک و غلطک می توان رنگ را بر روی سطح اجرا نمود.

آماده سازی سطح برای استفاده از رنگ ترافیکی

  1. آلاینده هایی که مانع از چسبیدن کامل رنگ بر روی سطح می شوند را پاک کنید. برای نمونه انواع چربی، جرم، گرد و غبار و…را به روش های مناسب از بین ببرید.
  2. پیش از آماده سازی رنگ ترافیکی، سطح جاده را با استفاده از سیستم آب پرفشار و یا فشار هوا کاملا شستشو دهید. اثری از رنگ قبلی و یا آثاری که رد لاستیک بر جای گذاشته باقی نماند.
  3. سطوح بتنی را کاملا تمیز و سپس خشک نمائید و سپس به اجرای رنگ ترافیکی بپردازید.
  4. پس از انجام این کار ها اجزای رنگ را ترکیب نموده و بهترین شیوه ای که مناسب نوع رنگ و شرایط محیط است را اجرا کنید.

 

نحوه استفاده از رنگ ترافیکی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.