کاربرد رنگ ترافیکی

کاربرد رنگ ترافیکی چیست؟

مهم ترین انتقال دهنده اطلاعات و مفاهیم بین المللی در سطح جاده ها به عابران و افراد پیاده، رنگ ترافیکی است. مهم ترین کاربرد رنگ ترافیکی را می توان همین عبارت ساده دانست که به معنای افزایش امنیت در خیابان است. بسیاری از خط کشی ها، نماد ها و کلماتی که بر سطح خیابان ترسیم شده اند، معانی عمیق و پر اهمیتی در خود دارند. قوانین بین الملل در تعیین نوع تولید و اجرای این رنگ ها دخالت ویژه ای دارد.

چرا که ترسیم این خط کشی ها و علائم افقی ارتباط مستقیم با حفظ سلامت سرنشینان خوردو و عابر پیاده  دارد. هم چنین یکی از مهم ترین کاربرد های انواع رنگ ترافیکی در فضای شلوغ شهری، کاهش حجم ترافیک و راهنمایی رانندگان برای تعین مسیر و حرکت در جهت درست است. رنگ ترافیکی انواع مختلفی دارد و از جمله می توان به مهم ترین دسته بندی آن اشاره نمود. این دسته بندی شامل 3 قسمت است، رنگ ترافیکی گرم، رنگ ترافیکی سرد و رنگ چند جزئی که هر یک به دسته بندی دیگری تقسیم می شوند.

 

برای خرید و مشاوره با 02691301612 ، 09125691578 ، 09100568307 تماس بگیرید.
شرکت دیبا نقش ژیوان

 

نخست انواع رنگ ترافیکی پرکاربرد را بشناسیم

 • رنگ ترافیکی گرم
 • رنگ ترافیکی سرد
 • رنگ ترافیکی چند جزئی

انواع رنگ ترافیکی گرم شامل، رنگ هیدروکربنی گرم، رنگ آلکیدی گرم و رنگ اپوکسی گرم می باشد. هم چنین انواع رنگ ترافیکی سرد شامل، رنگ اکریلیک 2 جزئی، پلی اورتان 2 جزئی،  اپوکسی 2 جزئی،  رنگ ترافیکی سرد بر پایه رزین های کلروکائو چو و رنگ سرد بر پایه رزین اکریلیک ترموپلاستیک است. رنگ های چند جزئی هم تنوع بالایی دارند که بر اثر اختلاط چند ماده مختلف ایجاد می شوند.

کاربرد رنگ ترافیکی چیست؟

 • مشخص کردن مسیر ها در خیابان ها، بزرگراه و جاده ها
 • مشخص نمودن محدوده و حریم جاده
 • مشخص نمودن جهت مسیر حرکت
 • مشخص نمودن محدوده لاین ها
 • خطوط عابر پیاده
 • نماد های ترافیکی شامل؛ ایست، اتوبوس، خطر، حرکت و…
 • مشخص نمودن فضای پارکینگ
 • خط کشی در انواع سالن های ورزشی
 • خط کشی مسیر های مسابقات خودرو
 • مشخص نمودن مسیر حرکت در فرودگاه
 • رنگ آمیزی جداول شهری

ویژگی ها و کاربرد رنگ ترافیکی گرم چیست؟

مهم ترین ویژگی رنگ ترافیکی گرم نوع اجرای آن است که نیاز به دمای خاصی دارد. از هر دو نوع رنگ ترافیکی گرم و رنگ ترافیکی سرد برای کاربرد های مشابهی از جمله خط کشی استفاده می شود. اما ویژگی بسیار مهم رنگ ترافیکی گرم خشک شوندگی بسیار سریع است. رنگ گرم ترافیکی به صورت محلولی مذاب با استفاده از دستگاه های ویژه بر سطح آسفالت اعمال می شود. این محصول با چسبندگی فوق العاده بالا، یک فیلم یکنواخت را بر سطح ایجاد می کند. مهم ترین کاربرد رنگ ترافیکی گرم، استفاده در اتوبان ها و مسیر هایی با حجم تردد بسیار بالا است. هم چنین برای پروژه هایی که باید در کوتاه ترین زمان ممکن انجام شود از این رنگ استفاده می کنیم. در واقع این محصول در زمانی کوتاه خشک می شود و امکان استفاده  مجدد از مسیر را ایجاد می کند.

ویژگی ها و کاربرد های رنگ ترافیکی سرد چیست؟

رنگ ترافیکی سرد در 3 نوع تک جزئی،  2جزئی و 3 جزئی تهیه و تولید می شود. این رنگ خواص بسیاری دارد و رنگی بسیار مقاوم در برابر سایش دانسته می شود. از رنگ ترافیکی سرد در مناطقی با آب و هوای معتدل استفاده بیش تری می شود. مهم ترین کاربرد رنگ ترافیکی سرد برای خط کشی خیابان های درون شهری و برون شهری است. در واقع خط کشی به شکل منقطع و ممتد را می توان اصلی ترین کاربرد رنگ ترافیکی سرد دانست.

مهم ترین کاربرد رنگ ترافیکی چند جزئی

این نوع از رنگ های ترافیکی اهمیت بسیار بالایی دارند و بر اثر واکنش های شیمیایی گرمازا تولید می شوند. رنگ ترافیکی چند جزئی مقاومتی بی نظیر در برابر تردد بالا و سایش و فشار مکانیکی دارد. به همین دلیل مهم ترین کاربرد رنگ ترافیکی چند جزئی در ترسیم خط کشی مسیر هایی با تردد بسیار بالا است. به همین منظور در خط کشی خطوط عابر پیاده که تردد بالایی را خواهد داشت از آن استفاده می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.