رنگ دریایی

به رنگ کشتی ها و قایق ها نگاه کرده اید؟ رنگ های بسیار متنوعی که باید محافظت را گام به گام زیبایی پیش ببرند را دیده اید؟ حتما از رنگ های زیبایی که در رنگ آمیزی سکوهای نفتی که در میان دریا قرار دارند به هیجان آمده اید. اما این رنگ های خاص که برای تجهیزات دریایی استفاده می شوند علاوه بر زیباسازی محافظت از ابزار را نیز بر عهده دارند. فلزات نسبت به رطوبت و نور حساسیت های بسیاری دارند. بنابراین رنگ ها که سطح را کاملا می پوشانند از آن ها در برابر رطوبت و خوردگی ها مراقبت می کنند. رنگ دریایی گونه ای از رنگ های ویژه صنایع کشتیرانی و سازه های دریایی هستند که ویژگی های خاصی در تولید آن ها رعایت می شود.

این رنگ ها پوشش دهی و مقاومت خاصی در برابر آسیب های ناشی از دریا برای تجهیزات و سازه های درگیر را دارند. جو آب و هوایی خاصی که در مناطق هم جوار دریا حاکم است بسیار متفاوت است و نیاز به مقاومت شیمیایی بالایی دارد. رنگ دریایی بهترین پوشش دهی را در عین حال که زیبایی را به ارمغان بیاورد در سازه های مربوط ایجاد می کند. در این مقاله قصد داریم هر آنچه راجب رنگ دریایی نیاز دارید بدانید را شرح دهیم.

رنگ های دریایی

رنگ دریایی چیست؟

رنگ ها ویژگی های گوناگونی دارند و هر یک برای شرایط خاصی مهیا می شوند. کشتی ها، قایق ها، سکوهای استخراج نفت در میان دریا، اسکله ها، فانوس های دریایی و…نیاز دارند تا با نوع خاصی از رنگ ها پوشش یابند. این تجهیزات و سازه ها در آب قرار دارند و آب دریا قدرت سایش بسیار بالایی دارد. رنگ دریایی با ویژگی های خاصی تولید می شوند تا در برابر این شرایط مقاومت کنند. رنگ دریایی در انواع مختلف و با قابلیت های بسیار عالی تولید می شود. شرکت تولید رنگ دیبا نقش ژیوان، پس از سال ها تجربه و آزمودن خواص گوناگون رنگ دریایی اقدام به تولید بهترین انواع رنگ دریایی نموده است.

ویژگی رنگ دریایی

 • افزایش مقاومت در برابر سایش دریا
 • افزایش مقاومت در برابر خوردگی های ناشی از دریا
 • افزایش حفاظت در برابر آسیب های شیمیایی
 • افزایش زیبایی
 • ایجاد پوشش عالی با قدرت دی الکتریک
 • حفاظت از بدنه کشتی ها و سازه ها در برابر خزه گرفتگی
 • حفاطت در برابر رسوبات دریایی
 • مقاومت در برابر شرایط نامساعد جوی
 • افزایش مقاومت محیطی
 • مقاوم در برابر اشعه های مخرب خورشیدی
 • افزایش ماندگاری و طول عمر تجهیزات
 • کاهش مصرف سوخت

خزه گرفتگی چیست؟

رنگ های دریایی

گیاهان دریایی و موجوداتی مانند مرجان ها به راحتی به سطح کشتی ها می چسبند. گیاهان برای رشد به نور نیاز دارند بنابراین به سطوح بالایی کشتی ها می چسبند و رشد می یابند. مکانیزم رنگ های دریایی به گونه ای طراحی می شود تا از چسبندگی این 2 گروه از جانداران دریایی به ویژه خزه ها و گیاهان به سطح کشتی خودداری کند.

در صورتی که برای سطح سازه ها و کشتی ها از رنگ دریایی استفاده نشود و خزه گرفته گی آغاز شود، سطوح غوطه ور در آب به راحتی دچار تحریب و سایش می شوند. مصرف سوخت نیز افزایش می یابد. به دلیل افزایش سطح اصطکاک جسم و آب دریا این اتفاق می افتد. بنابراین مهم ترین ویژگی یک رنگ دریایی خاصیت ضد خزه گرفتگی است. رنگ دریایی با خواص شیمیایی مناسب از این اتفاق جلوگیری می کند.

انواع رنگ دریایی

 1. رنگ دریایی با پوشش ضد خزه گرفتگی

رزین طبیعی و خزه کش در ترکیب این رنگ ها وجود دارند. این رنگ ها به شدت مصرف سوخت را کاهش می دهند.

 1. رنگ دریایی با پوشش خزه جدا

خاصیت آبگریزی در این رنگ سبب می شود گیاهان دریایی نتوانند به سطح کشتی بچسبند.

 1. رنگ دریایی با پوشش ضد خوردگی

آب دریا خاصیت خوردندگی بسیار بالایی برای فلز ها دارد. این رنگ ها طی مکانیزم سد شوندگی همچون مانعی در برابر خوردگی ناشی از دریا عمل می کنند.

 1. رنگ دریایی با پوشش خود صیقل

مکانیزم کشنده گی خزه ها سبب میشود سطح کشتی تمیز باقی بماند. خواص ضد خزه در  این رنگ ها به محظ تماس با آب فعال می شود.

پوشش های دریایی

رنگ دریایی مناسب ترین تولید رنگی برای رنگ آمیزی سازه های دریایی است. این سازه ها ممکن است قایق هایی از جنس چوب، فلز و یا فایبر گلاس باشند. آب دریا محلول هایی از جمله نمک در خود دارد و آسیب بسیاری را به بدنه سازه می رساند. رطوبت دریا و این مواد از یک سو و نور خورشید و اشعه ها یو وی از سوی دیگر سازه را تهدید می کنند. اما رنگ های دریایی قهرمانانی هستند که عمر این تجهیزات را افزایش می دهند و هزینه های ترمیم و بازسازی را کاهش می دهند. یک سیستم مناسب پوششی برای رنگ دریایی از لایه های زیر تشکیل می شود:

 • لایه رویه سطح
 • لایه میانی سطح
 • لایه آستر سطح
 • لایه زیرایند

کیفیت در رنگ دریایی

پوشش دهی مناسب و خواص ویژه این رنگ ها عاملی برای حفاظت از صنایع کشتیرانی هستند. وجود این خواص برای کاهش هزینه ها و افزایش عمر سازه ها و کشتی ها ضروری است. مرغوبیت رنگ دریایی در صنایع دریایی مهم ترین ویژگی در حفظ سلامت و طول عمر تجهیزات است. دیبا نقش ژیوان ارائه دهنده برترین کیفیت و مناسب ترین قیمت در این زمینه است. برای خرید مرغوب ترین رنگ دریایی با زیبایی فوق العاده و مقاومت عالی با مشاوران ما تماس حاصل فرمائید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.