رنگ زینک کرومات، کرومات روی چیست؟

رنگ زینک کرومات، کرومات روی چیست؟

پرایمر زینک کرومات از جمله ترکیبات شیمیایی خاص و کم یاب است که برای محافظت از سطوح مختلف به کار می رود. رنگ زینک کرومات خاصیت فوق العاده ای در برابر خوردگی و عوامل مختلف دارد. کرومات روی و یا زینک کرومات بر پایه رزین هایی چون آلکید و اپوکسی مورد استفاده قرار می گرد. یکی از جذاب ترین محصولات برای محافظتی ماندگار و با دوام از سازه های فلزی و تجهیزات در محیط های صنعتی و نیمه صنعتی زینک کرومات است. اما مهم ترین ویژگی ها و کاربرد های کرومات روی به عنوان محافظ چیست؟ چه کاربرد هایی برای کرومات روی در نظر گرفته شده است.

پرایمر زینک کرومات برای استفاده در فضای شهری، آب و هوای شرجی و آب و هوای مرطوب بسیار مناسب است. این محصول به شیوه های گوناگون قابل استفاده است. هم چنین سرعت خشک شوندگی بسیار بالا در کرومات روی از مزایای آن است. برای خشک شدن سطحی تنها 24 ساعت و برای خشک شدن عمیق و کامل تنها 7 روز زمان نیاز است. تا انتهای این مقاله همراه ما در دیبا نقش ژیوان بمانید. در این مقاله به بررسی رنگ زینک کرومات و یا کرومات روی خواهیم پرداخت.

برای خرید و مشاوره با 02691301612 ، 09125691578 ، 09100568307 تماس بگیرید.
شرکت دیبا نقش ژیوان

 

پرایمر یا رنگ زینک کرومات چیست؟

کرومات روی یک پرایمر تک جزئی است که خاصیت ضد خوردگی فوق العاده ای دارد. همین خاصیت ضد خوردگی در آن است که کاربرد های بسیاری را در پی دارد. این مقاومت بالا در مقابل عوامل تخریب کننده به دلیل وجود عنصر روی کرومات است. این محصول جلوه ای مات دارد. به کمک ابزار گوناگون مانند اسپری بدون هوا، غلطک و اسپری معمولی می توان از پرایمر زینک کرومات استفاده نمود. از وسیع ترین موارد استفاده از این محصول، برای محافظت از سازه و تجهیزات فلزی است.

به ویژه تجهیزاتی که در شرایط آب و هوایی مرطوب قرار دارند به مرور زمان دچار خوردگی خواهند شد. به همین دلیل استفاده از متریالی که ضد خوردگی باشد نیاز خواهد بود. روی کرومات با تشکیل رسوب کرومات از زیرآیند فلز محافظت می کند. این محصول برای انواع فلزات و انواع ابزار ها و سازه ای فلزی قابل استفاده است. خاصیت محافظت در برابر رطوبت و آب در این محصول ارزش بالایی دارد. این محصول بر پایه رزین اپوکسی و یا هاردنر پلی آمید تولید می شود. در واقع موارد گفته شده با استفاده پیگمنت کرومات تولید می شوند. تولیدات گسترده زینک کرومات به دلیل کاربرد های بسیار آن در صنعت است.

مزایای پرایمر زینک کرومات

 • مقاوم در برابر مواد شیمیایی اسیدی و یا قلیایی
 • قابل ترکیب با رنگ های تک جزئی و 2 جزئی
 • سازگاری با رنگ های تک جزئی و دو جزئی
 • مناسب برای استفاده به عنوان آستری در لایه میانی و لایه نهائی
 • ضد فرسایش
 • ضد خوردگی
 • مناسب برای محیط با رطوبت متوسط تا بالا
 • مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی
 • چسبندگی بسیار مناسب بر روی انواع سطوح فلزی
 • پوشش دهندگی عالی

مهم ترین کاربرد های روی کرومات چیست؟

 1. پوشش دهنده و محافظت کننده برای سطوح آلومینیومی و فلزی
 2. محافظت از سازه های فلزی در اطراف دریا و سازه های دریایی
 3. مناسب برای محافظت از سوله ها و محیط های صنعتی
 4. پوشش دهنده درب و پنجره های فلزی
 5. محافظت کننده برای ماشین آلات
 6. پوشش دهنده انواع ابزارآلات
 7. پوشش دهی و محافظت برای مخازن
 8. محافظت از خط لوله

استفاده از رنگ زینک کرومات

شرایط مناسب برای استفاده از رنگ زینک کرومات در شرایط دمایی بالاتر از 10 درجه سانتیگراد است. حداقل 3 درجه سانتیگراد برای استفاده در سطح نیاز است. برای اعمال رنگ می توان از رولر، برس و انواع اسپری نیز استفاده نمود. برای استفاده از رنگ حتما با استفاده از روش هایی مانند آب پرفشار و یا فشار بادی سطح را تمیز نمائید. سطح مورد نظر باید کاملا پاکیزه و عاری از هر گونه آلاینده و چربی باشد. روش آماده سازی سطوح متفاوت است اما سطوح فلزی باید کاملا سند بلاست گردند. سپس سطح کاملا خشک گردد و بلافاصله روی کرومات بر روی آن اعمال شود.

زینک کرومات محصولی قابل اشتعال است و باید دور از نور خورشید نگهداری شود. حتما به شرایط دمایی که بر روی محصول حک شده است دقت شود. مجری رنگ نیز باید به خوبی از دستکش و ماسک استفاده نماید.

دیبا نقش ژیوان، تولیدکننده زینک کرومات، محصولی مرغوب با هزینه ای به صرفه وبه وسیله فرمولاسیون پیشرفته را به شما عزیزان ارائه می دهد. برای دریافت مشاوره رایگان با ما در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.