رنگ صنعتی

همه چیز راجب رنگ های صنعتی

ماشین آلات و ابزارآلات صنعتی در محیط های کارخانه جات در معرض انواع مواد شیمیایی و اسیدی هستند. محافظت از این  ماشین آلات به وسیله رنگ های صنعتی یکی از شیوه های بسیار موثر است. این رنگ ها در برابر عواملی چون زنگ زدگی و حرارت بالای چنین محیط هایی مقاوم هستند. در واقعیت رنگ صنعتی پوشش و لایه ای محافظ محسوب می شود. از ویژگی های رنگ صنعتی قابلیت کاربرد در صنایع دریایی، پزشکی، نظامی، تولیدی، نساجی و نوری است.

ترکیبات رنگ های صنعتی دارای رنگدانه، رزین، حلال، مواد افزودنی و رقیق کننده است. برخی از انواع رنگ های صنعتی شامل، اکریلیک، اپوکسی، پلی اورتان، پلی استر  و سیلیکات هستند. رنگ های صنعتی علاوه بر این کاربرد ها، جلوه و زیبایی محیط های صنعتی را نیز تحت تاثیر قرار می دهند.

میزان چسبندگی، انعطاف، مقاومت در برابر عوامل محیطی و قابلیت استفاده در برابر نور و یا در محیط آبی از مهم ترین ویژگی های رنگ صنعتی به شمار می آیند. امروزه تولید رنگ صنعتی بر پایه انواع رزین های شیمیایی در کنار رنگ های صنعتی پایه آب متداول است. رنگ صنعتی به دلیل کاربرد فراوان یکی از تولیدات گسترده در سال های اخیر را شامل شده اند. رنگ آمیزی ماشین ها، ابزار، تجهیزات و بازسازی در تمام این ها به ویژه در تولیدات خودرو به این صنعت اعتبار ویژه ای بخشیده اند. رنگ ها و زیبایی های آن تنها مختص به شهر ها و خانه ها نیستند.

بخش بسیار عمده و پر اهمیتی از تولیدات رنگ کارخانه ها مختص به رنگ های صنعتی هستند. تولید محصولات صنعتی از قبیل قطعات و ابزار در حجم بسیار گسترده ای با توجه به نیاز های رو به افزایش مردم در قرن بیست و یکم سبب تحول در تولید رنگ های صنعتی شده است. بهبود کیفیت و افزایش انواع رنگ ها بر اساس کاربرد ها و شرایط دمایی مختلف از این تحولات هستند.

زیبا سازی و طراحی یک مکان زیبا برای فعالیت های صنعتی امروزه مورد استقبال بسیاری از صنایع قرار گرفته است. چرا که امروز برندینگ و یکپارچگی در ظاهر یک مجموعه با شعار های تبلیغاتی آن مورد اهمیت است. اصولا رنگ ابزاری مهم در تبلیغات و هویت بصری هر سازمان است. به ویژه سازمان های صنعتی که وابستگی عمیقی به رنگ دارند.تا انتهای این مقاله در کنار ما باشید تا همه چیز را راجع به  رنگ های صنعتی بدانید. شرکت دیبا نقش ژیوان به عنوان یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان رنگهای صنعتی آماده ارائه خدمات به شما عزیزان است.

رنگ صنعتی

ژیوان با تجربه ای بیش از چند دهه و فعالیت تخصصی در تولید رنگهای صنعتی آماده همکاری با شماست. برای اطلاع از قیمت ها با مشاوران ما تماس حاصل نمائید.

Industrial Coatings چیست؟

نوعی از رنگ ها که در رنگ آمیزی، زیباسازی و جلوگیری از خوردگی در صنایع استفاده می شوند. رنگ های صنعتی در مرحله اول ابزاری برای یک دست کردن تولیدات و تجهیزات یک مجموعه هستند. در گام دوم که بسیار پر اهمیت است این رنگ ها تبدیل به محافظ این تجهیزات می شوند. ابزار آلات صنعتی مدام در معرض مواد شیمیایی و فشار های سنگین قرار می گیرند. رنگ های صنعتی تولید می شوند تا آسیب های ناشی از این اتفاقات و شرایط را کاهش دهند.

این رنگ ها برای رنگ آمیزی لوله ها، ابزارآلات کارخانه ها، ابزار صنعتی، ماشین های صنعتی، اتومبیل ها و اتصالات به کار میروند. این رنگ ها با هدف حفاظت از سازه های فلزی، بدنه کشتی ها، خطوط آهن وبدنه های بتنی در مقابل آسیب های محیط تولید می شوند.

صنایع خودروسازی، واگن سازی و دیگر وسایل حمل و نقل نیز وابستگی عمیقی با رنگهای صنعتی دارند. زیبایی و طراحی هویت بصری خاص برندینگ در کارخانه ها و صنایع نیز از دیگر اهداف استفاده از این رنگ ها است. رنگ صنعتی به دلیل استفاده در شرایط خاص و محیطی متفاوت از زندگی شهری، ویژگی های بسیار خاصی نیز دارند. رنگهای صنعتی دوجزئی و پایه رزین هستند.

انواع رنگ های صنعتی

خصوصیت های بسیار حساس و ویژه ای برای رنگهای صنعتی تعریف شده است. این رنگ ها با حفاظت از سطح تجهیزات سبب جلوگیری از تخریب و ایجاد خوردگی از آن میشوند. خواص شیمیایی با مقاومت بالا نسبت به تخریب و آسیب های موجود در محیط سبب افزایش عمر ابزار می شود.

ماشین آلات کشاورزی را تصور کنید که روزانه در معرض نور خورشید هستند. فلز موجود در این ماشین ها نیاز به مراقبت در برابر نور و روطبت دارند. بنابراین رنگ هایی تولید شده اند ه از آن ها حفاظت کنند. بااین وجود تنوع بالایی در رنگ های صنعتی وجود دارد که باعث میشود برای اهداف گوناگون، رنگ های مناسبی وجود داشته باشند.

رنگ های صنعتی اپوکسی 2 جزئی نیز پس از ترکیب با یکدیگر طبق دستورالعمل های خاص هر یک استفاده میشوند. میزان سرعت خشک شوندگی که اهمیت زیادی در رنگ های صنعتی دارد نیز به این ترکیبات بستگی دارد. میزان سختی رنگ نیز پس از انجام رنگ آمیزی با روش های مختلفی اعمال میشود. مانند انرژی تابشی uv، تابش حرارتی و تبخیر حلال.

رنگ صنعتی

ویژگی های رنگ صنعتی

آیا می توانید ماشین ها، فلزات، لوله ها، واگن ها وبسیاری تولیداتی از این قبیل را بدون حضور رنگ ها تصور کنید؟ ما در دیبا نقش ژیوان تلاش کرده ایم با تطابق علم خود با آخرین تغییرات و تجهیزات به ارائه بهترین رنگ های صنعتی بپردازیم. چرا که شما شایسته آن هستید. ما علم روز جهان را به کار می بریم. خصوصیت رنگهای صنعتی به دلیل استفاده در معرض حرارت و یا رطوبت بالا اهمیت دارند.

کیفیت بالای این محصول سبب حفاظت از تجهیزات و کاهش هزینه های نوسازی می شوند. این رنگ ها ممکن است در معرض سایش، حرارت شدید کوره و آتش، رطوبت و آب، تخریب طبیعی و انسانی قرار گیرند. پس قدرت بالای این رنگ ها و مقاومت در برابر این آسیب ها مشخصه اساسی آن ها است.

برخی از ویژگی ها

 1. استحکام بالا
 2. چسبندگی مناسب نسبت به سطح کار
 3. مقاوم نسبت به اسید ها و باز ها
 4. مقاوم نسبت به تغییرات فیزیکی و شیمیایی
 5. مقاوم نسبت به نور ، حرارت، سایش و نمک ها
 6. غیر قابل برگشت بودن رنگ
 7. مقاوم در برابر خوردگی
 8. قابلیت اعمال با ضخامت مناسب و بالا
 9. سرعت خشک شوندگی
 10. پوشش دهی مناسب
 11. ثبات و ماندگاری
 12. و…..

شرایط انبارداری رنگ صنعتی

شرایط انبارداری رنگهای روغنی اعم از جدولی یا ساختمانی و صنعتی در صورت بسته بودن کامل درب و اینکه تینر نخورده باشد در دمای حداکثر ۳۰درجه سانتی گراد به دور از تابش مستقیم آفتاب یکسال پس از تولید میباشد

پیش از رنگ آمیزی

دقت کنید که اصولا رنگ های صنعتی به وسیله افراد متخصص و ماهر استفاده می شوند. این رنگ ها باید در شرایط محیطی و دمایی مناسب و با ابزار مناسب برای هر کاربردی اجرا شوند. اصولا رنگهای صنعتی بیش از آنکه عامل زیباسازی محیطی باشند، کاربرد پوششی و  محافظتی دارند. زیر سازی و فراهم آوردن بستر مناسب برای رنگ آمیزی در درجه نخست اهمیت است. انتظار میرود این رنگ ها مدتی طولانی بدون آسیب باقی بمانند. به این منظور حتما باید با توجه به استاندارد های بین المللی زیر سازی و سپس رنگ آمیزی شوند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.